חרדיזם ומוסר – הסכם הגירושין הסופי

אז זהו – עכשיו זה רשמי.

כבר כמה שנים, יש לי תחושה שהחרדיזם הוא בעצם הנצרות החדשה.

הנצרות התחילה עם יהודים שומרי מצוות, אך לאט לאט היא השילה מעליה את רוב המצוות שבין אדם למקום.

החרדיזם עובר תהליך דומה: הוא התחיל עם יהודים שומרי מצוות אבל לאט לאט הוא משיל מעליו את המצוות שבין אדם לחברו.

כבר מזמן אפשר למצוא בחברה החרדית תופעות כמו אלימות אידיאולוגית ועבודה בשוק השחור. אך מדובר בתופעות שקשה להגיד שהן באמת מייצגות את החברה החרדית. בסופו של דבר, רק מיעוט קטן מאוד באוכלוסיה החרדית תומך במעשים אלימים. והשאלה כמה חרדים עובדים בלי לשלם מס היא שאלה שאי אפשר לענות עליה – אין למדינה שום דרך לאמוד את הממדים של העלמת מס – לא בקרב האוכלוסיה הכללית ולא בקרב האוכלוסיה החרדית.

אך ההתייחסות של החברה החרדית להתנהגות מוסרית התבררה עם הפסק של רב עובדיה יוסף שמתן וקבלת שוחד הם בעצם לא ביג דיל.

לא קראתם את הפסק הזה? אתם צודקים – הוא לא הופיע בכתב. אך לא היה שום צורך לכתוב אותו. אם תמונה שווה אלף מילים, מעשה שווה עשרת אלפים.

החלטתו של עובדיה יוסף לקבל את אריה דרעי בחזרה להנהגה של תנועת ש"ס לא השאירה שום ספק לגבי ההתייחסות של החרדיזם לשאלות מוסריות. הדאגה למוסריות היא לא רק לא בראש סדר העדיפויות של "מרן", היא לא מופיעה ב- to-do-list שלו בכלל.

יש כאלו שישאלו: "האיש אחד יחטא ועל כל העדה תקצוף?" גם אם עובדיה יוסף הוא דמות מרכזית ביהדות החרדית, הוא בכל זאת אדם אחד – למה אתה משליך מהתנהגותו על כלל האוכלוסיה החרדית?

שאלה לגיטימית, אך אחרי החזרתו של אריה דרעי להנהגת ש"ס התברר די מהר שאין לחברה החרדית שום בעיה עם צעז זה – הסקרים שבוצעו בשבועות האחרונים לא מראים שום ירידה בתמיכה בש"ס בעקבות הצבת עבריין בצמרת הרשימה לכנסת.

יש כאלו שיגידו שאי אפשר להסיק מזה כלום כי רוב מצביעי ש"ס הם בכלל לא חרדים אלא יהודים "מסורתיים" מקרב עדות המזרח. אך האמת היא שטענה זאת היתה נכונה אולי לפני עשרים שנה, אך היום הרוב המכריע של מצביעי ש"ס הם ש"סניקים אמיתיים – יהודים ממוצא מזרחי שהחליטו לחקות את החרדים האשכנזיים בלבושם, התנהגותם, וערכיהם.

ואם אתה שואל: "או-קיי, אז תומכי ש"ס הראו ששוחד הוא לא דבר שמפריע להם, אבל למה להסיק מסקנות לגבי כלל האוכלוסיה החרדית – הלא רב עובדיה יוסף אינו נחשב למנהיג של החרדים האשכנזיים?"

נכון – עובדיה יוסף אינו נמנה על מנהיגיה של החברה החרדית האשכנזית, אבל מה עם כל ה"גדולים" שכן נחשבים למנהיגים של אוכלוסיה זאת? איפה קולם? האם מישהו מקרב רבנים אלו יצא בקריאה לא לשתף פעולה עם תנועת ש"ס כי תנועה זאת בזה לעקרונות המוסריים הבסיסיים של היהדות?

ומה עם הפוליטיקאים של יהדות התורה? האם אחד מהם יצא בהצהרה שלא ישבו בקואליציה אחת עם מפלגת ש"ס כי ש"ס נותנת לגיטימציה למתן וקבלת שוחד? כנראה, אחוות המפלגות החרדיות היא יותר חזקה מדברים טפלים כמו שחיתות.

למחרת חזרתו של אריה דרעי לש"ס, ראיתי באחד מהעיתונים ברכבת כותרת משנה שציינה שהתקיימה הפגנה ליד ביתו של רב עובדיה יוסף נגד חזרתו של אריה דרעי. דפדפתי בעיתון בתקווה שאראה תמונה של עשרות או מאות חרדים מתונים – תומכי חה"כ חיים אמסלם או אפילו אנשי "טוב" – אך בתמונה ראיתי רק את "החשודים הרגילים" – אליעד שרגא ואנשי התנועה לאיכות השלטון.

ההבט הכי חמור של התמיכה שבשתיקה של האוכלוסיה החרדית בהחזרת עבריין כמו דרעי הוא ההשלכות לגבי שילוב אוכלוסיה זאת בחברה הישראלית. אני אמנם משתייך לציונות הדתית, אך אין לי בעיה לשתף פעולה בצבא, בעבודה, ובמסגרות אחרות עם אנשים שאינם שומרי שבת או שומרי כשרות. אבל לשתף פעולה עם אנשים שלא רואים שום פסול במתן וקבלת שוחד? אנשים שלא מקבלים את העקרונות הבסיסיים של התנהגות מוסרית? לא, תודה.

עדכון – 27.11.12:  צדיק אחד בסדום?

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה chareidim, חרדים, פוליטיקה ישראלית, עם התגים , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s