לראות את החרדים דרך העיניים של אריאל אטיאס

כל יום, כלי התקשורת מלאים בביקורת על האוכלוסיה החרדית בארץ. בלא מעט מקרים ביקורת זאת מוצדקת, לדוגמא בנושא אי-השרות בצבא. העובדה שרוב הציבור החרדי אינו משרת בצה"ל היא עוול מוסרי ממדרגה ראשונה וטוב שאנשים דואגים להציף את הנושא מדי פעם.

אך בצד הביקורת המוצדקת יש לא מעט נסיונות להציג את החרדים כהתגלמות הרוע, ובכך מוציאים שם רע על ציבור של מאות אלפי אנשים.

בקרב משמיצי החרדים יש אחד שבולט מעל כולם.

לא מדובר במישהו ממרץ או באיזשהו עיתונאי מ"הארץ". אפילו לא נציג מעשרות העמותות עם שמות הכוללים מילים כמו חופש, פלורליזם, וכפייה.

לא, המשמיץ הראשי אינו מישהו עם עגיל באוזן או אדם המרכיב משקפי ג'ון לנון.

האדם העוסק יותר מכולם בהשמצת האוכלוסיה החרדית הוא לא אחר משר השיכון אריאל אטיאס מש"ס.

לא שמעתם את ההשמצות האלו?

זה כנראה בגלל שאתם רק שומעים את המילים שהוא אומר במפורש. אך עם פוליטיקאים, כמו שאר האנשים, צריכים לדעת איך לקרוא בין השורות.

הצהרותיו של אטיאס חוזרות כל הזמן על המטרה העיקרית שהוא קבע למשרדו – תכנון עשרות אלפי יחידות דיור לאוכלוסיה החרדית – בחריש, באחיסמך, ברמת בית שמש, בצפת – בעצם בכל מקום שהוא חושב שהוא יכול.

אצלו אין דבר כזה לתכנן שכונות לתושבי ישראל כולם. אלא, חרדים פה ושאר האוכלוסיה שם. הפרדה טוטאלית.

כל פעם שאטיאס חוזר על מדיניות ההפרדה שלו הוא בעצם משדר את המסר שהחרדים הם כל כך פנאטים, כל כך אלימים, וכל כך לא-סובלניים שאין שום סיכוי לשקט ושלווה אם הם יחיו יחד עם תושבים שאינם חרדים. שהצורך לכפות את דרך החיים שלהם על אחרים הוא כה חזק שחרדים לא מסוגלים לראות אנשים בעלי נורמות אחרות.

אז מה כל כך רע בלהיות לא-סובלני? אולי זה בעצם דבר חיובי, ומצביע על נאמנות לאידואולוגיה?

שאלה זאת יכולה להיות נושא לדיון פילוסופי, אבל אין ספק שגישה זאת זרה למסורת היהודית.

התלמוד מלא בסיפורים שמטרתם להדגיש את סובלנותו של הלל הזקן. בלא מעט מסיפורים אלו, מנגידים את הגישה הסובלנית של הלל עם הסגנון השונה של עמיתו שמאי, ודי ברור איזו גישה נחשבת עדיפה במחשבה התלמודית.

הנטייה של אטיאס להציג את האוכלוסיה החרדית באור שלילי מגיעה לשיאה ב"איום" שהוא משמיע כלפי כל מי שמנסה לטרפד את תוכניותיו להקים ערים ומגה-שכונות חרדיות: אם לא תאפשרו לי לבנות לחרדים, אז חרדים ייכנסו לגור בשכונות שלכם!

אמאל'ה! חרדים בשכונה שלי – איזה פחד!

אז זהו – שלא.

זה אולי יפתיע אותך מר אטיאס, אבל יש לא מעט חילונים ודתיים-לאומיים שלא מפחדים מתרחיש זה. לא כולם רואים את החרדים בצורה כה שלילית כמוך. החרדים מהווים כ- 10% מהאוכלוסיה בארץ, אז מה כל כך נורא בכך שבכל שכונה יהיו כ-10% תושבים חרדיים?

יש עשרות אלפי ישראלים שגרים יחד עם חרדים ויעידו שהם שכנים מצויינים. שהם שומרים את המנהגים שלהם בלי נסיונות לכפות את דעותיהם על אחרים. שהם לא המפלצות שאריאל אטיאס מצייר בהצהרותיו.

יש תופעה פסיכולוגית ידועה בשם "false consensus effect" (אפקט הקונצנזוס השגוי): כששואלים מישהו איך רוב האנשים היו מגיבים בסיטואציה מסויימת, הוא בדרך כלל יענה שרוב האנשים היו מגיבים כמו שהוא היה מגיב בעצמו. יתכן שזה מה שקורה פה. אריאל אטיאס הוא אחד המנהיגים של ש"ס, מפלגה פנאטית שסילקה משורותיה את חה"כ חיים אמסלם בגלל שהוא הפגין גישה סובלנית מדי כלפי אלו השונים ממנו. לכן אטיאס חושב שכל החרדים הם פנאטיים ובלתי-סובלניים כמוהו.

הגיע הזמן שאריאל אטיאס יפסיק להשמיץ את האוכלוסיה החרדית ולצייר אותם כקנאים שאינם יכולים לגור בקרבת אנשים בעלי דרך חיים השונה מדרך החיים שלהם.

הגיע הזמן ששר השיכון יפסיק להתעסק בהגשמת החלום שלו להקים ערים ומגה-שכונות חרדיות, ויתחיל לבנות שכונות מגורים לכלל תושבי ישראל. אם מחירי הדירות יהיו סבירים, תושבים חרדיים ימצאו את מקומם בשכונות מעורבות כאלו כפי שיעשו שאר חלקי האוכלוסיה.

הגיע הזמן שאזרחי ישראל יגידו "לא" לתכנית החלוקה של שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס.

קישורים:
אריאל אטיאס
אריאל אטיאס – אתר "כנסת פתוחה"
אריאל אטיאס מאיים
אריאל אטיאס בכנס גשר "מדינה בהפרדה"
אריאל אטיאס מגן על מדיניות ההפרדה שלו

תושבים למען הקמת גן לאומי גבעות בית שמש
עצומה – תמיכה בהקמת גן לאומי גבעות בית שמש
המטה לעתיד חריש והאזור
עצומה לעצור את תכנית אטיאס לחריש
אריאל אטיאס- אתר הכנסת

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה חרדים, ש"ס, תכנון ובנייה, עם התגים , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s