את מי בדיוק מייצג משה אבוטבול?

היות ואנו חיים במדינה דמוקרטית, הייתי מצפה שראש עיר ייצג את תושבי עירו ויקדם את האינטרסים של תושבי העיר. אך אם נשפוט את משה אבוטבול לפי מעשיו, זה די ברור שהוא אינו רואה את תפקידו כך.

כשראש העיר מנסה לקדם רעיונות שהרוב המכריע של תושבי העיר מתנגד אליהם, זה די ברור שהוא לא מייצג אותם. אז אנחנו צריכים לשאול את השאלה: אם אבוטבול לא מייצג את האינטרסים של תושבי העיר, אז את האינטרסים של מי הוא כן מייצג?

היו לא מעט דוגמאות של מגמה זאת בשנה האחרונה, לדוגמא הרעיון ההזוי להעביר שליטה של אחת המקוואות ברמת בית שמש לנציג של החרדים הכי פנאטים בעיר. אך הדוגמא הבולטת ביותר היא התנגדותו של אבוטבול להקמת גן לאומי גבעות בית שמש.

קבוצה של תושבים עובדת לא מעט זמן, יחד עם רשות הטבע והגנים, לקדם את הקמת הגן הלאומי. מדובר בפרוייקט שהיה משפר את איכות החיים של כל תושבי העיר – חילונים, מסורתיים, דתיים-לאומיים, וחרדים כאחד. חלק מחברי מועצת העיר מבינים את חשיבות הקמת הגן הלאומי, כולל הפוטנציאל התיירותי של אתר כזה. יש סמפטיה לרעיון אפילו בקרב חברי הקואליציה. יש רק בן אדם אחד שמונע היום קבלת החלטה לתמוך בגן הלאומי: משה אבוטבול.

בכך הולך אבוטבול נגד הרצון של הרוב המכריע של תושבי העיר, כולל חלק גדול מהאוכלוסיה החרדית. אז, כשאבוטבול מנסה לחסום את רעיון הגן הלאומי, את מי בדיוק הוא מייצג?

יש מספר תשובות אפשריות לשאלה זאת:

1) יכול להיות שאבוטבול באמת חושב שבניית 25,000 דירות ברמת בית שמש במהלך 10 השנים הבאות תפתור את "מצוקת הדיור" של האוכלוסיה החרדית. זה אמנם די נאיבי להאמין בתאוריה הזאת היות והיא מתעלמת מהרבה גורמים המשפיעים על מחירי דירות, כולל המגמות של קניית דירות כהשקעה וקניית דירות בארץ ע"י תושבי חוץ. היא גם מתעלמת מהגורם העיקרי לבעיות הדיור של זוגות צעירים חרדים – מחסור בכסף. אבל אם בכל זאת מתעקש אבוטבול להאמין ברעיון הזה, את מי הוא מייצג? את האוכלוסיה החרדית בארץ – אך בטח לא את תושבי בית שמש.

2) אפשרות שנייה היא שאבוטבול מספיק חכם להבין שיישום גישת ה"לבנות, לבנות, לבנות" בבית שמש לא יפתור את "מצוקת הדיור" של החרדים, אך הוא חושב שכדאי לו ליישם גישה זאת אפילו אם זה רק מעשה סמלי. אז הוא יכול לטעון בעתיד: "תראה כמה ניסיתי לעזור לכלל החרדים בארץ". אבוטבול כבר מבין שאין לו שום סיכוי להבחר לכהונה שניה כראש העיר של בית שמש. לכן, הוא כנראה כבר חולם להיות ח"כ מטעם ש"ס בכנסת הבאה. במאבק עתידי על מקום ברשימת ש"ס לכנסת, מה יכול לשמש לאבוטבול יותר טוב מרקורד של השתדלות נון-סטופ למען כלל האוכלוסיה החרדית בארץ. אם זה המניע של ראש העיר, את מי הוא מייצג? את עצמו והקרירה הפוליטית שלו – אך בטח לא את תושבי בית שמש.

3) עוד אפשרות היא שמר אבוטבול, כמו לא מעט ראשי עיר אחרים בארץ, הגיע למסקנה שהדרך הכי טובה לממן את הוצאות העירייה היא אגרות הבנייה השונות שקבלנים צריכים לשלם. אמנם ראש עיר אחראי היה דואג שהוצאות העירייה תהיו בהתאם להכנסות מארנונה, אך מה יעשה ראש עיר שאוהב להוציא כסף, מצד אחד, אך אוהב להעניק הנחות בארנונה למצביעיו מצד שני? איך אפשר למנוע גרעון ענקי כשאתה שואף כל הזמן להביא לעיר יותר ויותר אנשים שלא ישלמו ארנונה או שישלמו ארנונה חלקית במקרה הטוב? אל דאגה – יש פתרון פלא: נבנה יחידות דיור חדשות בקצב מטורף ונגבה אגרות מהקבלנים הבונים, וכך נוכל להמשיך לבזבז כסף בלי חשבון. אם זאת הגישה של ראש העיר, את מי הוא מייצג? עם גישה זאת להשרדות בתפקיד ראש העיר, שוב מדובר במצב בו אבוטבול מייצג רק את עצמו והקרירה הפוליטית שלו. זה בטח לא באינטרס של תושבי בית שמש למלא חורים בתקציב ע"י מכירת חיסול של גבעות בית שמש.

4) יש כמובן עוד אפשרות שהיא אמנם קלושה אך בימים טרופים אלו של הולילנד אי אפשר שלא להזכיר אותה. יתכן שמר אבוטבול מקבל כסף או טובת הנאה אחרת מקבלנים או גורמים אחרים העלולים להרוויח מבנייה מסיבית ברמת בית שמש. במקרה כזה זה די ברור אלו אינטרסים ראש העיר מיייצג, וזה בטח לא האינטרסים של תושבי בית שמש.

אז איזה מהאפשרויות הנ"ל היא נכונה? את מי באמת מייצג משה אבוטבול?

האמת היא שכתושב בית שמש זה לא מעניין אותי איזה מהתשובות האלו היא הנכונה. כי בסופו של דבר יש משהו משותף לכולם, והוא שראש העיר מייצג אינטרסים זרים ולא האינטרסים של תושבי בית שמש כשהוא חוסם את הקמת גן לאומי גבעות בית שמש.

במדינה דמוקרטית לא יתכן שראש עיר יתעלם מרצונותיהם של תושבי עירו ויקבל החלטות לפי אג'נדה אישית שהוא קבע לעצמו. יש פה מסקנה יחידה וברורה שמתבקשת: על אבוטבול להתפטר ולפנות את תפקיד ראש העיר לאדם שיעשה מה שתושבי בית שמש רוצים.

מר אבוטבול, בשנה וחצי מאז הבחירות גרמת מספיק נזק למרקם החברתי של העיר. חסך לנו עוד שלוש שנים של התדרדרות ותתפטר עכשיו כדי שנוכל לקדם את העיר במקום למשוך אותו אחורה.

קישורים:
משה אבוטבול
תמונות מהפגנה נגד משה אבוטבול
הפגנה נגד משה אבוטבול בעת סיור קבלנים (וידיאו)
משה אבוטבול: "לא להתחשב יתר על המידה בשמירה על הטבע והירוק"
שאלו את משה אבוטבול בעצמכם: את מי בדיוק הוא מייצג?
אבוטבול מפגין נגד אלי ישי
ראיון עם משה אבוטבול (וידיאו)

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה חרדים, טבע, תכנון ובנייה, עם התגים , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s