למה זוגות צעירים חרדים לא יכולים לקנות דירה?

אחד הנושאים החמים ביותר בתקשורת החרדית, כולל האתרים החרדיים באינטרנט, הוא "מצוקת הדיור" של זוגות צעירים מהסקטור החרדי. מדובר במצב בו זוגות חרדים שנישאים אינם יכולים לקנות דירה במחירים הנוכחיים ולכן מאלתרים כל מיני פתרונות, כמו הפיכת מחסנים לדירות.

אין לי סיבה לפקפק בקיומה של תופעה זאת. אני בטוח שזוגות צעירים חרדים אכן מתקשים לקנות דירה. אך העובדה שתופעה קיימת לא אומרת שיש הסבר פשוט לתופעה או פתרון פשוט בסגנון זבנג וגמרנו.

הקו ה"רשמי" בתקשורת החרדית הוא שהגורם העיקרי לבעיה הוא רשלנותה של ממשלות ישראל בעשור האחרון בכך שלא בנו מספיק דירות בכלל, ושלא בנו מספיק פרוייקטים לציבור החרדי בפרט. בקיצור, יש מחסור בדירות במדינת ישראל וזה גרם למחירים לטפס במהירות כלפי מעלה.

היות ויש לאמצעי התקשורת החרדיים הסבר פשוט לתופעה, יש להם גם פתרון פשוט: משרד השיכון, שנמצא היום בידי איש ש"ס, אריאל אטיאס, צריך ליזום בניית כמה שיותר דירות בכמה שפחות זמן. לבנות, לבנות, לבנות – אין זמן לחשוב. ובכך הפך אטיאס די מהר לאויב מספר אחד של איכות הסביבה בארץ. הוא מנסה ליישם את הגישה של "לבנות,לבנות, לבנות" – לא משנה איפה ולא משנה ההשלכות לטווח ארוך.

מחירים הם תמיד פונקציה של הצע וביקוש כך שאי אפשר להתעלם, מבחינה כלכלית, מנתונים כמו התחלות בנייה. אך אם הבעיה באמת היתה מחסור בדירות, נשאלת השאלה: למה דווקא זוגות חרדים? בעיות של הצע וביקוש היו צריכות להשפיע באותה מידה על כל הזוגות הצעירים בארץ.

בתקשורת החרדית אוהבים לטעון שהביקוש לדירות הוא הרבה יותר גבוה בקרב החרדים בגלל שהם מתחתנים בגיל צעיר. קצת קשה להבין את הלוגיקה של הטענה הזאת: מה זה משנה באיזה גיל מתחתנים? בסוף כולם מתחתנים – גם דתיים-לאומיים וחילונים. גם אין שום בסיס סטטיסטי לטענה הזאת – לפי מחקר שנערך לפני מספר שנים, כ-6,000 דירות נקנות כל שנה ע"י האוכלוסיה החרדית – 8% מכלל העסקות השנתיות בדירות. זאת אומרת, לא יותר מחלקם היחסי באוכלוסיה.

אם כן, מה הסיבה האמיתית לכך שהמצוקה היא כה חמורה בקרב זוגות חרדים?

לדעתי יש תשובה לשאלה הזאת. הסיבה האמיתית ל"מצוקת הדיור" באוכלוסיה החרדית היא לא מחסור בדירות אלא מחסור בכסף בקרב משפחות חרדיות. לכן, כשמחירי דירות הם גבוהים לכולם, הם גבוהים במיוחד לאוכלוסיה החרדית.

אין לזוגות חרדים כסף לקנות דירה בגלל שלושה גורמים עיקריים:
1) העוני ההולך וגובר בקרב החרדים
2) הגיל הצעיר בו מתחתנים זוגות חרדים
3) מספר הילדים במשפחות חרדיות

    עוני

כל פעם שמפרסמים דו"ח על העוני בארץ, רואים שאחוז העניים בקרב האוכלוסיה החרדית הרבה יותר גבוה מאשר באוכלוסיה הכללית. ממצא זה אינו מפתיע היות והרוב המכריע של החרדים אינו משרת בצבא, אינו לומד באוניברסיטה, ומבלה שנים רבות בישיבות חרדיות במקום להצטרף לשוק העבודה.

    חתונות בגיל צעיר

בממוצע, צעירים חרדים מתחתנים בגיל הרבה יותר צעיר מעמיתיהם בציבור החילוני ובציבור הדתי-הלאומי. כתוצאה מכך, לזוג חרדי שמתחתן אין בדרך כלל חסכונות שצברו, וקשה להם לשלם סכום כלשהו בנוסף לסכום שיכוסה ע"י משכנתא. כמו כן, אם הם בכלל עובדים המשכורות שלהם יהיו די נמוכות כך שלא יוכלו לשלם סכום חודשי משמעותי כהחזר משכנתא.

    גודל המשפחה

כתוצאה מכך שמתחתנים בגיל צעיר, התפתח המנהג שהורים חרדים קונים דירה לילדיהם שמתחתנים. לכן, גם גודל המשפחה משחק תפקיד פה. מספר הילדים במשפחה חרדית יותר גבוה בממוצע ממספר הילדים במשפחות חילוניות ובמשפחות דתיות-לאומיות. גודל המשפחה החרדית הממצעת גם עולה עם השנים. בשנות ה 80' אישה חרדית ילדה בממצע 5.9 ילדים. ב 1993 מספר זה כבר היה 6.9.
ב 2001 מספר זה כבר הגיע ל 7.7.

האם לא עלה בדעתם של המנהיגים החרדים בארץ שיהיו השלכות כלכליות לשינויים הדמוגרפים הללו?

מדובר במתימטיקה פשוטה – לא צריכים דוקטורט כדי להבין למה הורים חרדים כבר לא יכולים לקנות דירות לכל ילדיהם.

לכן זה די ברור שבנייה מסיבית זה לא מה שיפתור את בעיות הדיור של האוכלוסיה החרדית. יימצאו פתרונות לבעיות אלו רק כשמשפחות חרדיות יפסיקו להקשיב לפוליטיקאים ולרבנים שלהם המחייבים אותם לחיות חיים של עוני.

התלות שהאוכלוסיה הזאת פיתחה בכל מיני סבסודים מכספי ציבור בעצם הופכת את האוכלוסיה החרדית בארץ ל ponzi scheme הכי גדול בעולם, כשבכל שנה צריכים יותר משלמי מיסים כדי לתמוך באורח החיים שלהם. אין ספק שמתישהו הדבר הזה יקרוס.

כל עוד האוכלוסיה החרדית תמשיך לבחור בחיים של עוני כפי שדורשים מנהיגיה, ימשך המצב בו זוגות חרדים לא יכולים לתמוך בעצמם, כולל כמובן קניית דירה. והחברה הישראלית תמשיך להפסיד. היא תמשיך להפסיד שטחים ירוקים כתוצאה ממדיניות הבנייה של שר השיכון אריאל אטיאס, ומשלם המיסים הישראלי ימשיך לשלם עוד ועוד כסף לסבסד את האוכלוסייה החרדית.

וכמובן, מי שימשיך להפסיד הכי הרבה זה החרדים עצמם, שימשיכו לחיות בעוני, וימשיכו להאשים את כולם במצב חוץ מעצמם.

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה חרדים, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

2 תגובות על למה זוגות צעירים חרדים לא יכולים לקנות דירה?

  1. פינגבאק: את מי בדיוק מייצג משה אבוטבול? « קול של שפיות

  2. פינגבאק: את מי בדיוק מייצג משה אבוטבול? | קול של שפיות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s