הקרב על הגן הלאומי: מונטג ושות' נגד תושבי בית שמש

עוד לא התחילו לשווק את הדירות שייבנו ברמת בית שמש ג-1, ומשה מונטג, מחזיק תיק ההנדסה בעירייה, כבר רץ לועדה המחוזית לתכנון ובניה כדי לדחוף תוכניות לבנות את רמב"ש ג-2.

אם השאלה סביב ג-1 היתה איזה אוכלוסיה תבוא לגור שם, השאלה סביב ג-2 היא הרבה יותר משמעותית: האם התכניות להתרחבותה של בית שמש נועדות לשיפור איכות החיים של תושבי העיר או האם מטרתם להיטיב עם קומץ פוליטיקאים וכל מיני אינטרסנטים אחרים המתכוונים להרוויח מבנייה מסיבית ברמב"ש.

מזה מספר שנים, קבוצה של פעילים, תושבי בית שמש, עובדת עם נציגי רשות הטבע והגנים לדחוף תכנית להקמת גן לאומי בגבעות בית שמש. מדובר באזור עם צירוף נדיר של נוף מדהים, חשיבות היסטורית, וחשיבות לטבע בארץ ישראל. אזורים כמו בית נטיף מלאים בממצאים היסטוריים מתקופת בית שני, ובאזור מבצר האלה נתגלו לא מזמן ממצאים ייחודיים המעידים על אופי הממלכה בתקופת המלך דוד. בנוסף לחשיבות ההיסטורית, מדובר באזור בעל חשיבות רבה למספר סוגי בעלי חיים, כולל כאלה שהם בסכנת הכחדה.

לחלק הולך וגדל של אוכלוסית בית שמש נראה שראש העיר שלנו, משה אבוטבול, מחפש בכח סוגיות שיפלגו את תושבי העיר ושיסכסכו בין הקבוצות השונות המרכיבות את אוכלוסית העיר. נושא הגן הלאומי הוא בדיוק ההפך – מדובר בפרוייקט שישפר את איכות החיים של כל תושבי בית שמש – חילונים, דתיים-לאומיים, וחרדים כאחד. אולי בגלל זה מתנגד ראש העיר בצורה כה נחרצת להקמת הגן הלאומי.

ולפוליטיקאים החרדים הטוענים שדברים כאלו לא מעניינים את האוכלוסיה שהם מייצגים, אני מציע שיבקרו פעם בנחל השופט בצפון בחול המועד וישימו לב איזה אחוז מהמבקרים באים מהסקטור החרדי.

לצערנו, ראש העיר מודה דרך מעשיו שבעצם לא מעניין אותו בכלל איכות החיים של תושבי העיר. התנהגותו מוכיחה שמעניין אותו רק דבר אחד – בניית כמה שיותר יחידות דיור בבית שמש. ולמרות הצהרותיו הרבות בתקשורת שהוא רוצה שאוכלוסיה מגוונת תבוא לגור בעיר, כולל חילונים, זה די שקוף שהוא החליט להיות הגיבור שיפתור את "מצוקת הדיור" של האוכלוסיה החרדית בארץ. לכן, מבחינתו, כל דונם שמשמש מטרה חוץ מבנייה למגורים הוא אסון.

בהקשר הזה, אולי רצוי להציג פה כמה מספרים:
– כיום יש כ-92,000 תושבים בבית שמש.
– לפי תכניות ההרחבה שאושרו ע"י משרד הפנים לפני יותר מעשור, נשארו עוד 25,000 יחידות דיור לבנות בעיר.
– לפי קצב הבנייה שהעירייה דוחפת, כל היחידות הללו ייבנו עד שנת 2020.
– לפי תכניות אלו, בית שמש היתה אמורה לגדול לעיר של כ-150,000 איש.
– תכניות אלו לא יכלו לקחת בחשבון את השינויים בהרכב אוכלוסיית העיר שחלו בעשור האחרון.
– אם ייבנו כל 25,000 היחידות שאושרו, והרכב האוכלוסיה (מבחינת חילונים, דתיים-לאומיים, חרדים) ישאר כמו שהוא היום, אוכלוסיית בית שמש תגיע לכ-240,000 איש תוך עשר שנים.
– אם רוב הקונים של הדירות האלו יבואו מהסקטור החרדי (כפי שראש העיר מכוון), אוכלוסיית בית שמש תגיע ליותר מ-300,00 איש תוך עשר שנים.

לאור המספרים האלו, האם זה באמת יהיה אסון אם יוותרו על כמה אלפי דירות כדי להקים את גן לאומי גבעות בית שמש? ההפך הוא נכון. הקמת הגן הלאומי תחייב שינויים בתכניות הקיימות ועיכוב זה יאיט את קצב התרחבות העיר לקצב סביר וטבעי. אם מר אבוטבול אכן רוצה שאוכלוסיה מגוונת תגיע לבית שמש (כפי שהוא מתעקש לטעון בכל הופעה שלו ברדיו ובטלויזיה), אין דבר שישדר רצון זה יותר מהחלטה להקים את הגן הלאומי – צעד שישפר את איכות החיים של כל תושבי בית שמש – חילונים, דתיים-לאומיים, וחרדים כאחד.

פרשה זאת הגיעה עכשיו לנקודה קריטית. שטח רמב"ש ג-1, שבנייתה החלה עכשיו, לא חופף את השטח המתוכנן לגן הלאומי, אך השטח המכונה ג-2 תופש חלק גדול מהאזור של הגן הלאומי. בניית ג-2 לפי התכניות הקיימות תהרוס כל סיכוי שיוקם גן לאומי גבעות בית שמש.

חייבים לעצור את מונטג ושות' עכשיו, ואנו צריכים את עזרתכם. איך אפשר לעזור? בכל אחת מהדרכים הבאות:
1) יש לנו מדבקות לאוטו לקידום הגן הלאומי – צרו קשר איתנו דרך כתובת האי-מייל שמופיעה בסוף המאמר ואנו נדאג שסטיקר יגיע אליכם. אם תרצו להיות אחראים לחלוקת הסטיקרים בבנין שלכם או ברחוב שלכם, זה אפילו יותר טוב.
2) נסו ללחוץ על חברי מועצת העיר כדי שיתמכו בהקמת הגן הלאומי. רצוי להתמקד בשני חברי המועצה שבאופן טבעי היו צריכים לתמוך בהקמת הגן הלאומי אך כבר יותר משנה תומכים באבוטבול במקום לייצג את רצונות בוחריהם – ריצ'רד פרס ומאיר בלעיש.
3) תתנדבו לארח חוג בית בביתכם בו נוכל להסביר את התכניות להקמת הגן הלאומי.

ליצירת קשר:
toshaveibeitshemesh@gmail.com

למידע נוסף:
http://ganleumi.awardspace.info

קישורים נוספים:
עצומה למען הקמת גן לאומי גבעות בית שמש (עצומה לתושבי שית שמש)

עצומה למען הקמת גן לאומי גבעות בית שמש (עצומה לאזרחים שאינם תושבי בית שמש)

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה תכנון ובנייה, עם התגים , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s